14 aastat „Algernoni”!

„Algernoni” toimetusel on au ja rõõm esitleda hiire uut kuube

Nagu igasuguse rätsepatöö puhul, võib siitki leida ripendavaid niidijuppe ja ehk lahtilõikamata nööpaugugi – tuletame veelkord meelde, et teeme ajakirja oma vabast ajast. See ei tähenda, et me ei prooviks anda parimat, aga igasugune abi ja ka kriitika on teretulnud.

Kui „Algernon” sai aasta vanaks, kirjutas Raul Sulbi selle kohta tollases ajakirjas pika artikli. (Link läheb vanasse ajakirja, sest arhiivi pole me samuti suutnud üle tuua; aga on plaanis.) Nüüd on meil omakorda võimalik võtta kokku vahepeal tehtud ja vaagida uusi rajajooni. Kuna see jutt läks natuke pikemaks, kui vaid esilehele sobiv, on see eraldi artiklis.

 

Selles ajakirjanumbris avaldame 4 uut lugu

Sirje algatusel sündinud Blogspoti „Jutulaborisse” pani keegi Ahvide Tarzan üles loo „Saladuslik saast”. Siin, toimetuse filtri läbinuna, avaldame parandatud ja täiendatud versiooni esmatrükina. Jutustuse kirjandusliku väärtuse üle võib vaielda, kuid peamiselt võlus ajakirja toimetust tolle loo peategelase suu läbi esitatud väga tasakaalustatud, loogiline ja asjalik kriitika sel suvel kirjastuse Fantaasia vahendusel ilmunud jutukogu „Saladuslik tsaar” kohta.

Esmakordselt ilmub siin ka Veiko Belialsi Kuller Cato lugusid lõpetav jutustus „Kuller Cato: Viimane ülesanne”. Kuller Cato sari ilmus aastatel 1997/98 ajalehes „Kuller” ja tookord pisut poolikuks. Hm, olgem ausad, kes seda „Kullerit” ikka luges, nii et loodame Veiko ära rääkida ja neid Cato lugusid tulevikus kordustrükkidena avaldada.

Siim Veskimees kirjutab – teadagi – Kuu Ordust. Loos „Pimeduse järv” on viimase raamatu teemaks olnud sõjast möödunud kümmekond aastat ja Maal käib aktiivne ordu-vastane infosõda lisaks tavalistele sõjalistele operatsioonidele. Kosmoselaev eelmistest lugudest tuttavate tegelastega kukub Genfi järve...

Tõnis Andreas Hallaste sulest on ilmunud lugu „Teistmoodi tehing” ja võib öelda, et pealkiri ise on parim sisututvustus.

 

Tõlgetest on meil välja pakkuda Jeff Carlsoni lugu „Surve”. 2010 kevadel sai huvilistele välja pakutud võimalus tõlkida Jeff Carlsoni ulmelugusid. Eesmärk oli neid tõlkeid siis „Algernonis” avaldada. Üsna kohe tekkis – kui me muidugi asjast õigesti aru saime – „Orpheuse Raamatukogu” koostajal mõte anda välja Carlsoni jutukogu. Paistab, et see mõte on üle läinud. Ja kui ka mitte, siis võib „Surve” avaldamist siin võtta tutvustava näitena, mida see raamat võinuks sisaldada (see lause oleks sobinud ka ilma jutumärkideta, eks ole...?) Nii et hakkame neid lugusid nüüd ükshaaval avaldama.

Kordustrükina avaldame Meelis Friedenthali loo Kass, mis algeselt on ilmunud kogumikus „Mitte-Tartu” (koost. Sven Vabar (Tartu: Topofon, 2012), 100–109).

 

Ja et Ulmeelurubriik täesti tühi ei oleks, pakume huvilistele kohe võimaluse „Algernoni” arendamisse kaasa lüüa – korraldame päiste võistluse.