Ikka "Stalkerist" mõteldes

Stalkeri auhinna väljaandmine on ilmselt nii Eesti Ulmeühingu kõige kaalukam ettevõte kui ka üks olulisemaid sündmusi kirjandushuvilise ulmefändomi jaoks.

Stalkeri auhinnaga pärjatud selgitatakse välja lugejaküsitlusel, millel lugejad reastavad igas varemmääratud kategoorias viis paremat teost. Võib loobuda seisukoha võtmisest mõnes kategoorias, kuid kui seda juba tehakse, on viie teose äramärkimine kohustuslik.

Minu ettepanek on lisada kaks uut kategooriat, vahest mitte Stalkeri nime all, kuid sama ideoloogiat kasutades. Need puutuvad küll vähem ilukirjandusse kui sellisesse, on aga olulised ulmemaastiku kujunemise ning fändomis toimuva seisukohalt.

ESIMENE ETTEPANEK: selgitada välja parim metatekst, see tähendab, parim ulme- või ulmekirjanduse alane artikkel, järelsõna, arvustus, essee või muu sarnane kirjatükk. Ulmest kirjutatakse päris palju, ei tohiks tekkida olukorda, mil selles kategoorias ei saa auhinda konkureerivate teoste vähesuse tõttu välja anda.

Plussid:
1) vääristatakse ulme käsitlemist, muuhulgas põhivoolu ajakirjanduses;
2) loodetavasti pälvitakse üldsuse huvi.

Miinused:
1) arvatavasti soovib oma seisukohta avaldada vähem hindajaid
2) ulmeaustajaskonna aktiivsetest liikmetest kirjutab metatekste ilmselt rohkem isikuid, kui ilukirjandust ja võib tekkida teatav huvide konflikti küsimus hindamisel. Või õigemini, huvide kokkupõrge mängib statistiliselt olulisemat rolli.

TEINE ETTEPANEK: anda välja "aasta teo" auhind parima ulmevaldkonnas toimunud ettevõtmise eest, olgu see siis jutuvõistlus, wõrgupaiga asutamine, ettekanne, olulise autori vahendamine maakeelde vms. Mina isiklikult annaksin siinkohal hääle kirjastusele "Fantaasia" kevadise jutuvõistluse eest.

Selle tulemused ei anna küll põhjust valjul häälel rõõmustada eesti ulme kuldajastu jätkumise üle, kuid ettevõte kui selline on ülimalt kiiduväärne, suure potentsiaaliga ja loodetavasti kujuneb traditsiooniliseks.