Kasutajatel, kes on õigus midagi lisada, tekib lisamenüü (see on pisem menüü allservas) lõppu nupp – ‘Lisa...’
Edasised tegevused on sarnased kõigi sisutüüpide puhul (mis need on, võib uurida Õpetuse vastavast artiklist), lihtsalt osadel osad võimalused puuduvad. Siin üldosas on kirjeldatud võimalusi, mis on kõigi sisutüüpide puhul sarnased (et seda ei peaks eraldi kordama), spetsiifilisemaid nüansse on kirjeldatud alamlehekülgedel.
Valid sisutüübi ja jõuad sisu loomise lehele.
Title, kohustuslik väli. Soovitan mitte väga pikka – tekstis võib pikemalt seletada, see aga võiks kattuda menüünimetusega (vt allpool).
Staatus, nendel sisustüüpidel, kus see üldse esineb, on see kohustuslik väli. Selle alusel määratakse, kes tulemust näevad. See võib olla kas 'valmis', 'mustand' või 'arhiiv'. Kui see on 'valmis', näevad seda kõik kasutajad, kui 'mustand', siis ainult toimetajad -- see on mõeldud uue numbri ettevalmistamiseks. 'Arhiivi' näevad kõik sisseloginud kasutajad, see on mõeldud igasuguse sisuliselt vananenud info peitmiseks (hetkel pole arhiivi kasutamise reeglid veel selged, kuid las selline võimalus olla).
Allpool on juttu valikust 'published' -- see ei ole täpselt sama asi, nn 'unpublished' asju näeb ainult sisestaja.
Body, põhiline tekstiala. NB! Tekstiformaadid -- kui pole spetsiaalselt tarvis, kasuta 'filtered HTML'.
Muud väljad
Näiteks 'Article'il on:
Tag, mitte kohustuslik väli. Sinna tuleks kirjutada kokkulepitud märksõnad. (Hetkel kokkulepe puudub...)
Väljaanne, kohustuslik väli. Selle alusel määratakse, millisesse ajakirjanumbrisse tekst kuuluma hakkab.
Alajaotus, kohustuslik väli. Noh arusaadav...
Autor, kohustuslik väli. Autoreid pannakse üles 'taxonomy termi' kaudu (vt järgmine peatükk) ja seal on oluline tekst: "Kontrolli, kas autor ikka on enne sisestatud! Ilma vähemalt 1 autorita ei saa (required field). Kui väga häda, saad ajutiselt salvestada autorile 'teadmata' -- peamiselt selleks see seal ongi..."
Žanr, kohustuslik väli. Kui ikka ei oska, siis pane 'üld'...
Attach on failide lisamiseks node’ile (kui on lubatud). Lisada võid mida tahes ja palju tahes. (Tegelikult on lubatud järgmised failitüübid: txt, pdf, rtf, lit, epub, opf, odt, ods, doc, xml, htm, html, mp4, m4v, mov, flv, f4v, ogg, ogv, wmv, vp6, vp5, mpg, avi, mpeg, mp3, webm, wma. Ka neid saab admin vajadusel lisada.)
Browse avab faili valimise akna sinu arvutis, Upload laeb üles ja järgmiseks võid, kui tahad, lisada kirjelduse. Kui midagi valesti läks, on suur nupp Remove ja kohe seal all on Add a new file järmise lisamiseks.
Inline image erineb eelmisest selle poolest, et kui Attachi puhul tuleb lisatud failide nimekiri ilusti põhiteksti alla, siis inline image’eid otseselt näha ei ole. Nende kasutamiseks tuleb valida Body, ehk põhiteksti aknas Add media ja sealt Library’st valida vastav fail ning paigutada sobivas mõõdus ja sobivate seadetega (asukoht, eraldusriba, etc) teksti. Juhin tähelepanu, et kasutada saab selle nupu kaudu kõiki saidis olevaid pilte ja tegelikult muidki faile, kuigi nende näitamine otse teksti ületab antud õpetuse piirid.
Tasub tähele panna, et tegelikult saab pilte sisestada ka otse teksti, kuid on teatud kohti, kus inline image'si näidatakse, otse teksti sisestatuid mitte.
Edasi on standardne plokk (selles mõttes, et see on alati kõigil sisutüüpidel ühesugune):
Menu settings, lubab lisada menüülingi. (Node’il ei pruugi oma menüülinki olla, näiteks võib eksisteerida node, millele viidatakse ainult kusagilt mujalt. Ja võib esineda mustandeid, mis on ainult (vastavate õigustega kasutajale) leitav Findcontent funktsiooni (nupu) kaudu.) Tehes linnukese Provide menu link pakub ta vaikimisi välja Title. Muuda seda, kui vaja. Parent item lubab (lubatud piirides, jälle, eks ole) valida, millise menüü alla selle node’i menüülink tekib. Weight on järjekorra määramiseks (muidu on tähestiku järjekorras), miiusega on kõrgemal.
Book outline lubab lehe liita mõne olemasoleva Bookiga või luua uue. Sellest funktsionaalsusest kunagi hiljem.
Revision information teeb node’ist uue koopia, jättes vana muutmata.
URL path settings lubab node’ile määrata lihtsa URL-i tavalise masinapärase asemel (näiteks antud node’il on see .../node/xx). Just siia on kirjutatud näiteks ‘avaleht’, ‘visioon’, ja ‘qpetus’. Üldine palve – kirjutage sinna midagi! Ma ei ole automaatikat peale pannud, see on inimesel 1 liigutus, aga pärast on parem lugeda ja otsingumootorist kah vaadata. Mitte väga pikalt, väikesed tähed, täpitähti mitte kasutada ja tühikute asemel allkriipsud.
Comment settings, kas kommenteerimine on lubatud.
Authoring information kes ja millal lehe tegi.
Publishing options, on veel 1 koht, kust määrata, kas leht on avalikkusele nähtav või mitte. St on võimalik node valmis teha ja hoida lõpliku ülevatuseni hoida nähtamatuna (unpublished). Tasub kasutada enda jaoks, ühistööks oli Staatus. Promoted to front page tähendab, kas see ilmub tollel ‘Hiljuti lisatud’ lehel ja Sticky at top of list lubab seda tolle nimekirja algusesse naelutada.
Ja ongi kõik - Save. Kui tahad enne avaldamist üle vaadata, siis Preview.
- Printer-friendly version
- Log in to post comments